i1Úgy gondolja, ha gyermeke otthon, védett környezetben a neten lóg, akkor biztonságban van? Sajnos ez súlyos tévedés. Mi szülők teljesen máshogy és másra használjuk a technika egyre újabb és újabb vívmányait, az ’okos’ eszközöket, mint a gyermekeink, akik már ’digitális bennszülöttek’. Sokszor nekünk szülőknek fogalmunk sincs arról, hogy gyermekünk milyen videót, filmet néz meg, hol barangol, kikkel chatel, barátkozik a világháló útvesztőiben.

Nem egyszer előfordul, hogy már korán reggel egymásnak feszülnek az indulatok az osztályban az előző nap a neten történtek miatt. Új, eddig nem tapasztalt problémákkal szembesül szülő és tanár egyaránt, ha – jó esetben – hozzá fordul a gyermek: „Ki, hogy nyilatkozott rólam a ’csoportban’! Milyen kép került fel rólam, a tudtom nélkül! Ki törte fel a profilomat, és írogat a nevemben valótlan, bántó dolgokat a többieknek, akik nem hiszik el, hogy azt nem én írtam! Ki állít rólam névtelenül ilyen sértő, hazug dolgokat???” Ezek a netes zaklatások (megalázás, gúnyolódás, fenyegetés) lelkileg meggyötrik a gyermeket, és ráadásul konfliktusok sorát indítják el abban a közösségben, ahova tartozik.

Reális veszélyt jelentenek az álprofilok és a mögéjük rejtőző rossz szándékú felnőttek is.

Mit tehetünk azért, hogy gyermekeink a digitális világ minden előnyét ki tudják használni, de közben elkerüljék a veszélyeket is? Egyrészt fontos a kommunikáció. Ha jó a szülő – gyermek kapcsolat, akkor a gyermek elmeséli netes élményeit, a pozitívokat és a negatívokat egyaránt. Másrészt magunknak is kellően tájékozottnak kell lenni a témában. Ebben próbál segítséget nyújtani az iskola, egy márciusban megrendezésre kerülő előadással, amiben majd hallhatnak olyan szűrőprogramokról is, amelyek tartalomra és felhasználási időre is szűrni tudják a netes tartalmakat.

Hasznos linkek:

http://saferinternet.hu

www.digitaliscsalad.hu

http://www.pszichoszoba.hu/gyerekneveles_a_hetkoznapokban/biztonsagos-internethasznalat-gyerekeknek/

http://www.fugedisuli.sulinet.hu/biztonsagos_internetezes.pdf

http://www.ujhartyan.hu/dynamic/nyitooldal/_eloterjesztesek/internet_elbir.pdf

Tanev rendje

etlap

tanulas

opensensemap

www.edupress.hu

A csatorna nem található.